Vnútorné osvetlenie

Vnútorné osvetlenie je dnes už takmer neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Len vďaka nemu sa môžeme venovať našim obľúbeným činnostiam aj po západe slnka v dostatočnej viditeľnosti. Na dokonalé uspokojenie našich potrieb, však potrebujeme rôzne typy svietidiel. Práve preto v našej ponuke nájdete široký výber vnútorného osvetlenia.

#Showmore#

Na aké druhy vnútorného osvetlenia môžete naraziť?

  • Stropné svietidlá
  • Nástenné svietidlá
  • Lustre
  • Bodové svietidlá
  • Podhľadové svietidlá
  • Stolné lampy
  • Stojacie lampy
  • Koľajnicový systém osvetlenia
  • Kúpeľňové svietidlá
  • Svietidlá s pohybovým senzorom
  • Svietidlá na diaľkové ovládanie
  • Nábytkové svietidlá
  • Orientačné svietidlá
  • Technické svietidlá

Stropné svietidlá

Stropné interiérové svietidlá radíme do skupiny hlavného osvetlenia. Ich úlohou je osvetliť celú miestnosť. Medzi stropnými svietidlami nájdete moderné LED svietidlá ale aj klasické svietidlá so žiarovkami. Stropné svietidlá sú vhodné takmer do každej miestnosti vďaka svojmu rozmanitému prevedeniu. V ponuke nájdete rôzne veľkosti, materiály, farby aj tvary.

Nástenné svietidlá

Hlavný rozdiel medzi nástennými a stropnými svietidlami je umiestnenie. Ako vyplýva z názvu, nástenné svietidlá sa montujú na steny. Rovnako ako stropné svietidlá aj interiérové svietidlá na stenu nájdete v LED prevedení ale aj v prevedení na klasické žiarovky. Pri niektorých je možné smer svietenia regulovať, iné majú sklon pevne daný. Z estetického hľadiska je možné vybrať si medzi širokým spektrom farieb a dizajnov.

Lustre

Lustre patria zvyčajne do kategórie závesných svietidiel a majú významnú estetickú funkciu. Vyrábajú sa zväčša zo skla, kryštálu, dreva alebo kovu. Vhodné sú predovšetkým do miestností s vysokými stropmi. V ponuke je možné nájsť lustre v modernom ale aj romantickom štýle.  

Aj v rámci jednej domácnosti sa štýl svietidiel bude jemne líšiť, lustre do obývačky bývajú zväčša honosnejšie. Oproti tomu luster do kuchyne by mal byť predovšetkým praktický, a preto sa často používajú lustre s nastaviteľnou výškou.

Bodové svietidlá

Bodové svietidlá sú veľmi nenápadným ale zároveň elegantným riešením, predovšetkým do kancelárií ale pokojne aj do domácnosti. Bodové svietidlá môžu slúžiť na osvetlenie celej miestnosti, alebo je možné ich použiť aj na osvetlenie konkrétnych miest, ako sú police alebo zrkadlá. Zvyčajne sa dodávajú aj s LED žiarovkami a ich výhodou je, že sú energeticky úsporné.

Podhľadové svietidlá

Podhľadové svietidlá sú charakteristické tým, že sú nainštalované pod stropom tak, aby boli takmer neviditeľné. Vhodné sú viac do modernejších interiérov. V prípade využitia podhľadových svietidiel v kúpeľni alebo na iných miestach so zvýšenou vlhkosťou je dôležité myslieť na to, aby mali zvýšenú odolnosť voči vlhkosti.  

Od bodových svietidiel sa odlišujú tým, že sa zväčša nepoužívajú na osvetlenie konkrétnych miest, ale na všeobecné osvetlenie miestnosti, pretože poskytujú rovnomerné svetlo.

Stolné lampy

V kategórií stolných lámp môžete nájsť napríklad, drevené lampy, svetlá do zásuvky, LED lampy, kancelárske stolné lampy či dokonca kozmetické zrkadlá. Každý typ lampy dokáže uspokojiť iné potreby, vďaka svojím jedinečným funkciám. Dôležitú úlohu hrá ich dizajn, ktorý môže byť zaujímavým doplnkom miestnosti.

Stojacie lampy

Stojacie lampy môžu okrem svojej funkčnosti aj príjemne esteticky doplniť prostredie. Práve preto táto kategória ponúka široké spektrum retro lámp, dizajnových stojacich lamp alebo LED lámp, ktoré môžu zaujať moderným dizajnom.

Koľajnicový systém osvetlenia

Ďalšou modernou alternatívou je koľajnicový systém osvetlenia. Vďaka tomuto systému môžete kombinovať viac typov svetiel. V ponuke je možné nájsť jednofázové alebo trojfázové systémy.  

Koľajnicový systém osvetlenia ponúka možnosť zvoliť nielen intenzitu osvetlenia alebo farbu, ale aj to, ako budú jednotlivé svetelné zdroje rozmiestnené v priestore a navyše dáva možnosť to behom pár sekúnd zmeniť bez nutnosti zložitej montáže.

Pre inštaláciu stačí vyskladať koľajnice podľa požadovaného tvaru a svetlá zapojiť a osadiť na ľubovoľný úsek koľajnice. Je to skvelá voľba pre domácnosti aj predajne, kde je potrebné dynamické, elegantné a dizajnové riešenie osvetlenia.

Kúpeľňové svietidlá

Pri výbere kúpeľňových svietidiel je dôležité myslieť predovšetkým na vlhkosť vzduchu a striekajúcu vodu. Základným parametrom je stupeň ochrany proti vniknutiu vody a pevných častíc - IP. Čím vyššia hodnota IP, tým vyššiu odolnosť by malo zariadenie mať. Prvá číslica prináša informáciu o ochrane pred vniknutím prachu, druhá o ochrane pred vniknutím vody. 

V miestach, kde hrozí bezprostredný kontakt svietidla s vodou, je vhodné voliť svietidlá s ochranou aspoň IPx5.  V miestach od vzdialenosti 60 cm je možné využiť kúpeľňové svetla s IP44. V ostatných častiach kúpeľne bude stačiť ochrana IP20.

Svietidlá s pohybovým senzorom

Svietidlá so senzorom pohybu je vhodné inštalovať predovšetkým na chodbách a v predsieni. Ušetria tak problémy s chodením po dome po tme aj keď máme plné ruky.  

Senzory pracujú zväčša s technológiou PIR snímač pohybu, ktorý reaguje na infračervené žiarenie vychádzajúce z ľudského tela. Svietidlá s čidlom majú vo svojom zábere isté prostredie, ktoré pozorujú. V prípade, že je toto prostredie narušené, svetlo sa automaticky zapne.

Svietidlá na diaľkové ovládanie

Svietidlá na diaľkové ovládanie umožňujú rozsvietiť alebo zhasnúť pomocou vypínača svetlo bez toho, aby sme sa museli postaviť z postele alebo gauča. Toto ovládanie ocenia predovšetkým osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Nábytkové svietidlá

Nábytkové svietidlá sú výhodným riešením, ak potrebujeme doplnkové svetlo napríklad na kuchynskú linku alebo do skrine. Niektoré svetlá majú dokonca zabudovaný senzor pohybu, a tak sa rozsvietia pri otvorení skrine. V rámci šetrenia môžeme vybrať úsporné LED svetlá.

Orientačné svietidlá

Orientačné svetlo sa používa prevažne na nepriame osvetlenie ako chodbové a schodiskové osvetlenie, ale pokojne ho môžeme použiť aj do spálne alebo obývacej izby. Všeobecne sa vyznačujú tým, že neoslňujú a spotrebúvajú málo energie.

Technické svietidlá

Technické svietidlá by mali spĺňať špecifické nároky technických miestností, priemyselných budov ale aj domácich dielní. Mali by vydržať nárazy aj náročnejšie podmienky. Medzi technické svietidlá radíme napríklad lineárne, metalhalogenidové, prisadené, núdzové, prachotesné alebo mriežkové svietidlá.

Ako vybrať vnútorné osvetlenie?

To, aké svetlo bude do miestnosti najvhodnejšie, záleží od individuálnych potrieb. Pri výbere vhodného svetla sa oplatí zohľadniť: 

  • Veľkosť miestnosti
  • Účel miestnosti
  • Štýl interiéru
  • Technické parametre
  • Náklady

Veľkosť miestnosti a výber interiérového osvetlenia

Pri výbere vnútorného osvetlenia je veľmi dôležité zohľadniť veľkosť miestnosti. Pre dostatočné osvetlenie rozsiahlejšieho priestoru je potreba viac typov osvetlenia. Nesmiete pri tom opomenúť výšku stropu.  

V prípade vysokého stropu môžete vybrať masívnejší závesný luster, zatiaľ čo u nižšieho stropu dáte prednosť nástennej alebo stojacej lampe, ktorá priestor opticky zväčší.

Významným faktorom je aj množstvo prirodzeného svetla, ktoré prichádza cez okná.

Účel miestnosti a výber interiérového osvetlenia

Rôzne činnosti vyžadujú rôzne typy osvetlenia. Do detskej izby sa po estetickej aj praktickej stránke hodí iný typ osvetlenia ako do kúpeľne alebo kuchyne. Dokonca aj v jednej miestnosti sa mení potreba osvetlenia.

Napríklad v kuchyni pre osvetlenie jedálenského stola je vhodnejší luster, zatiaľ čo pod kuchynskú linku sa hodí žiarivkové svietidlo.

Štýl interiéru a výber interiérového osvetlenia

Keďže sa pri zariaďovaní domácnosti svetlá zväčša kupujú až na záver, nemal by byť problém zladiť ich s ostatným nábytkom. Do niektorých interiérov môžu byť vhodnejšie dominantnejšie kúsky stojacich lámp alebo lustrov, ktoré na seba strhnú pozornosť, do moderne minimalisticky zariadených miestností môžu byť vhodnejšie bodové alebo nástenné interierové svetlá.

Technické parametre a výber interiérového osvetlenia

Pri výbere správneho osvetlenia hrajú významnú úlohu aj technické parametre.

Stupeň krytia

U kúpeľňových svietidiel je dôležité zamerať sa na odolnosť voči vlhkosti, ktorá je vyjadrená skratkou IP.

Výkon a príkon

Príkon udáva množstvo energie spotrebovanej za jednotku času. Ovplyvňuje tak, koľko zaplatíme za spotrebovanú elektrickú energiu. Výkon svietidla sa udáva vo wattoch (W) a určuje intenzitu svetla. Pri výbere svetla je potrebné stanoviť si priority, ak je prioritou nízka spotreba, vyberte svetlo s čo najnižším príkonom a ak je prioritou najväčšia svietivosť, vyberte svetlo s maximálnym výkonom.

Svetelný tok

To, aké množstvo svetla bude potrebné, sa dá vypočítať – rozhodujúcim faktorom je tok svetla a veľkosť miestnosti. Pri výbere svetla by ste sa mali zamerať predovšetkým na svetelný tok, ktorý sa vyjadruje v lúmenoch.  

Svetelný tok (lm) udáva intenzitu svetla vyžarovaného svetelným zdrojom. Stretnúť sa môžete aj s jednotkou lux (lx), ktorá označuje stupeň osvetlenia a je definovaná ako počet lúmenov na meter štvorcový.

Počet lúmenov sa dá nájsť na krabičkách žiaroviek. Pre orientáciu v jednotlivých hodnotách svietivosti si môžete pomôcť nasledujúcim prehľadom:

  • Dekoratívne svetlá: 130 lm až 240 lm
  • Stolové lampy: 250 lm
  • Bodové svetlá: 400 lm
  • Centrálne svietidlá a lustre: 800 lm 

Pre výpočet potrebného svetla je dôležité poznať aj plochu miestnosti a jej účel. V tomto smere, môžu pomôcť normy STN, ktoré uvádzajú odporúčanú priemernú intenzitu osvetlenia pre každú miestnosť. Vyjadruje sa v luxoch.

  • Zásoby: 50 lx
  • Garáž: 75 lx
  • Chodby: 100 lx
  • Garáž s dielňou, schodisko, chodba: 150 lx
  • Spálne, šatne, toalety, kúpeľne a jedálne: 200 lx
  • Detské izby, čitateľské kútiky, študovne: 300 lx
  • Kuchynské skrinky: 500 lx

 Následne sa toto číslo vynásobí počtom metrov štvorcových v miestnosti a zistí sa počet lúmenov.

NAPRÍKLAD: Chodba, ktorá má 10 m2, bude potrebovať 1000 lúmenov, pretože 100x10=1000. 1 000 lúmenov potom môžete rozdeliť medzi niekoľko zdrojov svetla, napríklad centrálne svetlo a lampu na nočnom stolíku. 

Pri LED svetlách je výpočet ešte jednoduchší. Podľa odborníkov by ste mali zvoliť 4 W/m2 LED osvetlenie do kuchyne a pracovne a 2 až 3 W/m2 osvetlenie do obývačky, detských izieb, kúpeľne a spálne. Na chodbách a v pivniciach postačí 1 W/m2.

Náklady

Spotreba elektrickej nie je jediným faktorom, ktorý treba zvážiť pri rátaní nákladov. Dôležitá je aj životnosť svetelného zdroja, dĺžka záruky a obstarávacia cena. V súčasnosti k najúspornejšiemu osvetleniu patria práve LED svietidlá. Rovnako tak LED svetelné zdroje, ako sú LED žiarovky alebo LED žiarivky, pomôžu oproti klasickým zdrojom ušetriť.

Vplyv svetla na psychiku

Prirodzené svetlo je výnimočným prvkom, ktorý má pozitívny vplyv na zdravie človeka. Pozitívne vplýva na všetky vekové kategórie a jeho nedostatok môže spôsobiť poruchy spánku, zvýšiť hladinu stresu, podporovať obezitu a únavu.  

Umelé svetlo teda nie je náhradou za prirodzené svetlo a snaží sa mu len priblížiť. Umelé svetlo, by malo prinášať:

  • Zrakovú pohodu - celkový príjemný pocit z vnútorného priestoru aj pri nedostatku denného svetla
  • Zrakový výkon - dostatok svetla pre konkrétnu úlohu

ZAUJÍMAVOSŤ: Podľa psychológa Jiřího Nováka cítia ženy a muži svetlo rozdielne. Muži v 80 % preferujú ostré žiarivkové svetlo a až 85 % žien si vyberie tlmené žiarovkové svetlo s červenou zložkou.

Teplota svetla

Farba svetla má významný vplyv na celkový vzhľad miestnosti a dotvára atmosféru v nej. To, aká farba sa do miestnosti hodí, záleží predovšetkým od účelu miestnosti. Vo všeobecnosti však platí, že teplejšie farby sú vhodnejšie na relaxáciu a studené farby na prácu a produktivitu.  

Farba svetla sa označuje v Kelvinoch a čím menej Kelvinov, tým teplejšie svetlo. Niekedy sa nazýva aj teplota chromatickosti svetla (CCT – Correlated Colour Temperature, čiže korelovaná teplota svetla).

Teplá farba

Pod teplú farbu zaraďujeme škálu od oranžovej, cez žltú až po teplú bielu. Týmto farbám zodpovedá označenie na žiarovkách približne do 3000 K. Vytvára pocit pohody a relaxačnú atmosféru a dokáže zútulniť miestnosť. Teplé farby sú vhodné do miestností, v ktorých chceme relaxovať a odpočívať.

Neutrálna biela

Farba svetla 4000 K zodpovedá neutrálnej bielej farbe. Tento odtieň by sa mal najviac podobať dennému svetlu. Podporuje aktivitu, koncentráciu a zvyšuje produktivitu. Vhodné je preto do miestností, v ktorých pracujete, študujete a potrebujete sa sústrediť.

Studená farba

Ak hľadáte studené farby, siahnuť by ste mali po žiarovkách s označením 6000 K a vyššie. Studené svetlo začína na odtieňoch studenej bielej po svetlo modrú a modrú, vždy v závislosti od zvolenej teploty. Tieto farby podporujú koncentráciu, pretože oči sú pri tomto osvetlení menej unavené.

Aký je rozdiel medzi vonkajším a vnútorným osvetlením?

Základné rozdiely, ktoré treba zohľadniť pri výbere vonkajšieho a vnútorného osvetlenia sú:

  • Účel osvetlenia – Ako vyplýva z názvu, vonkajšie osvetlenie sa používa na osvetlenie vonkajších priestorov, ako sú napríklad parkoviská, chodníky a terasy, zatiaľ čo vnútorné osvetlenie sa používa na osvetlenie vnútorných priestorov, ako sú napríklad kuchyne, kúpeľne a obývacie izby.

  • Odolnosť voči poveternostným vplyvom – Vonkajšie osvetlenie musí byť navrhnuté tak, aby bolo odolné voči poveternostným podmienkam, ako sú napríklad dážď, vietor, sneh a extrémne teploty. Vnútorné osvetlenie zvyčajne nemusí mať rovnako veľkú odolnosť voči počasiu.

  • Bezpečnostné opatrenia – Osvetlenie do exteriéru musí byť navrhnuté s ohľadom na bezpečnosť. Musí byť odolné voči vandalizmu, krádeži, požiarom a iným nebezpečným situáciám. Na druhej strane, vnútorné osvetlenie je zvyčajne menej vystavené týmto rizikám, ale stále sa musí zohľadniť bezpečnosť, najmä ak sa jedná o osvetlenie v kúpeľni alebo v kuchyni.

  • Dizajn – Pri vonkajšom osvetlení hrá hlavnú úlohu funkčnosť a dizajn je až na druhom mieste. Pri výbere vnútorného osvetlenia býva priorita kladené predovšetkým na dizajn.

  • Typ svetelného zdroja – Vonkajšie osvetlenie často vyžaduje výkonnejšie svetelné zdroje ako vnútorné osvetlenie, aby mohlo osvetliť väčšie plochy. Na druhej strane, vnútorné osvetlenie môže byť zamerané na vytváranie určitej atmosféry a používať menej výkonné svetelné zdroje, ako napríklad žiarovky s nižším výkonom.

  • Spotreba energie – Pri výbere osvetlenia je potrebné zvážiť aj spotrebu energie. Vonkajšie osvetlenie zvyčajne vyžaduje viac energie ako vnútorné osvetlenie a často je potrebné, aby bolo osvetlenie zapnuté po celú noc.

Najpredávanejšie

4414 kolajnicove svietidlo haga gu10 black
Koľajnicové svietidlo HAGA GU10 BLACK
Skladom (41 ks)
Kód: 3505
 
€13
(€10,80 bez DPH)
poistenie zasielky
 
€0,90
(€0,80 bez DPH)
7303 stropne bodove svietidlo olaf ozzo 221 bl gu10 black
 
€7,90
(€6,60 bez DPH)
5467 schodiskove svietidlo kurs led d 1 6w white neutral white
 
€22
(€18,30 bez DPH)
5470 schodiskove svietidlo kurs led d 1 6w black neutral white
 
€22
(€18,30 bez DPH)
7111 ramik na bodovu ziarovku gu10 kruhovy luba c black
 
€5,90
(€4,90 bez DPH)
5107 stropne bodove prisadene svietidlo rolen led 7w black neutral white
 
€14,30
(€11,90 bez DPH)
Bodové svietidlo FIN LED C 3W WHITE Neutral White
 
€4,10
(€3,40 bez DPH)
5104 stropne bodove prisadene svietidlo rolen led 3w black neutral white
 
€12,90
(€10,80 bez DPH)
Stránka 1 z 1 - 6 položiek celkom
SORENTO Luster 9X40W E14 chrome
Doprava zadarmo
€145,20 bez DPH
€174,20
Kód: 39-11626
AURORA Luster  8*40W E14 Black
Doprava zadarmo
€305,80 bez DPH
€367
Kód: 38-73747
SORENTO Luster 9X40W E14 Chrome Lampshade Black
Doprava zadarmo
€129,10 bez DPH
€154,90
Kód: 39-38074
AURORA Luster 8*40W E14 Gold
Doprava zadarmo
€352,50 bez DPH
€423
Kód: 38-98644
AURORA Luster 8*40W E14 Chrome
Doprava zadarmo
€352,50 bez DPH
€423
Kód: 38-97579
ELISA Luster 4X40W G9 Satin -Nickel
€57,80 bez DPH
€69,40
Kód: 34-05994